Карпош Соколи - МЗТ Скопје 63-71

2016 20 Мар

Тимот на МЗТ Скопје Аеродром го совлада составот на Карпош Соколи на гости со резултат 63-71 и со тоа ја забележа 19.та победа во 21.от меч од националниот кошаркарски шампионат. МЗТ Скопје до победата дојде со добра игра во втората и третата четвртина, откако претходно имаше проблеми во почетниот период кој што домашните го добија со резултат 14-10.  Добрата игра во втората и третата четвртина на МЗТ Скопје му донесе двоцфрена предност која рутинирано успеа да ја задржи во последниот период од средбата за нов триумф над Карпош Соколи.

Урош Луковиќ одигра одличен меч со 27 постигнати поени, 11 скока и 5 блокади. Со двоцифрен поентерски учинок беа уште и Ѓорѓе Дреновац со 12 поени и Марко Луковиќ кој постигна 10 поени.

Кај Карпош Соколи, Душан Кнежевиќ со 22 поени беше најефикасен играч.

МЗТ Скопје својот следен меч ќе го одигра во петок (25.03.2016) кога во СЦ Јане Сандански гостува тимот на Бест Гевгелија.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page