Фени-МЗТ Скопје 88-96 по едно продолжение

2016 09 Мар

Во рамките на 19.то коло од домашниот шампионат, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совладаа тимот на Фени Индустри со резултат 88-96 по едно продолжение од пет минути. Во регуларниот дел средбата заврши 83-83. Домашните кошаркари многу мотивирано влегоа во оваа средба, постигнаа 30 поени по првата четвртина, додека на полувремето заминаа со висока предност од 14 поени разлика.
МЗТ Скопје успеа да се врати во игра во второто полувреме во кое ја надомести разликата на Фени Индустри и мечот отиде во продолжението. Во дополнителните пет минути, актуелниот шампион со серија од 9-1 успеа да направи посериозна предност која што домашниот состав немаше сила да ја надомести.

Дамјан Стојановски беше прв стрелец кај МЗТ Скопје со 20 постигнати поени. Урош Луковиќ и Немања Протиќ имаа по 17 поени, додека Данило Мијатовиќ средбата ја заврши со 16 поени.

Кај Фени Индустри, Враговиќ постигна 20, а Тубак 19 поени.

Својот следен меч тимот на МЗТ Скопје ќе го игра веќе во петок (11.03.2016) кога во СЦ Јане Сандански го пречекува составот на Кожув. Натпревар е закажан за 19.00ч.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page