МЗТ Скопје поразен од Работнички 74-71

2016 16 Фев

Тимот на МЗТ Скопје е поразен од составот на Работнички со резултат 74-71, во градското дерби кое се одигра вечерва во Градски парк. МЗТ Скопје го запиша вториот овосезонски пораз во домашниот кошаркарски шампионат, откако одигра лош натпревар дозволувајќи им на домашните кошаркари да имаат контрола над резултатот во најголемиот дел од средбата. Работнички шутираше со преку 50% од поле, додека имаше и контрола над скок играта во сооднос 40-33.

Диме Тасовски со 19 поени беше најзаслужен за триумфот на Работнички.

Кај МЗТ Скопје, Марко Луковиќ постигна 22 поени. Данило Мијатовиќ беше стрелец на 12, додека Душко Буниќ постигна 10 поени.

МЗТ Скопје својот следен натревар го игра во петок против тимот на Бест Гевгелија, во четвртфиналето од Купот на Македонија чија завршница се игра во Гевгелија.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page