МЗТ Скопје сигурен против Карпош Соколи

2016 20 Јан

Во дерби натпреварот од 13.то коло на домашниот кошаркарски шампионат, МЗТ Скопје на гостински терен успеа да го совлада составот на Карпош Соколи со резултат 63-72. Избраниците на тренерот Јончевски до 12.от  овосезонски триумф во домашниот шампионат дојдоа без поголеми проблеми, создавајќи предност уште во првата четвртина која рутински ја одржуваа до крајот на средбата.
Урош Луковиќ беше централна фигура на вечерашниот натпревар на кој реализира 17 поени, надополнети со 10 скока. Дреновац постигна 18 поени, Мијатовиќ беше стрелец на 13 поени, додека Марко Љубичиќ средбата ја заврши со 10 поени.
Кај Карпош Соколи, Кнежевиќ и Болтиќ беа најефикасни со по 13 постигнати поени.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page