МЗТ Скопје поуспешен од Фени Индустри 79-71

2016 13 Јан

Во заостанатиот натпревар од 11.то коло на домашниот кошаркарски шампионат, тимот на МЗТ Скопје Аеродром го совлада составот на Фени Индустри со резултат 79-71 и остана на врвот од табелата.  МЗТ Скопје беше подобар противник во вториот и четвртиот период кога и ја создаде предноста, додека останатите две четвртини беа израмнети.

Марко Луковиќ беше прв стрелец во тимот на МЗТ Скопје со 21 поен. Ѓорѓе Дреновац постигна 18 поени, додека Дамјан Стојановски средбата ја заврши со 10 поени.
Кај Фени Индустри Кирил Николовски и Карло Враговиќ постигнаа по 19 поени.

МЗТ Скопје ги продолжува своите настапи веќе во сабота (16.01.2016) кога во рамките од 20.то коло на АБА лигата гостува кај Цибона.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page