МЗТ Скопје убедлив против Куманово 92-68

2015 09 Дек

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го забележаа и осмиот триумф во деветиот натпревар од домашниот шампионат откако вечерва славеа убедлива победа над тимот на Куманово со резултат 92-68. Првото полувреме помина во израмнета игра на двете страни, МЗТ Скопје го доби првиот период (25-20) додека Куманово беше подобар во вториот (15-19) кога и ја намали предност на полувреме на само еден поен негатива.  При крајот на третиот и почетокот од последниот период МЗТ Скопје со фантастична серија од 16-0 успева да се одлепи резултатски со двоцифрена предност која до крајот на средбата дополнително се зголеми.


Ѓорѓе Дреновац со 23 поени и 7 скока беше најефикасен играч во победничкиот состав. Со двоцифрен број на поени беа уште и Немања Протиќ со 20 поени, Марко Луковиќ со 13 поени и Дамјан Стојановски со 12 поени.

Во тимот на Куманово, Бојан Трајковски со 17 поени беше најпрецизен играч.

МЗТ Скопје во сабота со почеток од 19.00ч, е домаќин на Унион Олимпија, во рамките од 14.то коло на АБА лигата.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page