Кожув-МЗТ Скопје 59-68

2015 03 Дек


Кошаркарите на МЗТ Скопје беа подоброи од тимот на Кожув со резултат 59-68 во меч од 10.то коло на домашниот кошаркарски шампионат. Натпреварот помина во израмнета игра со чести промени на водството на двете страни, а МЗТ Скопје имаше водство на полувремето со три поени разлика.  Домаќинот заигра многу подобро во третиот период и успеа да го превземе водството кое на моменти изнесуваше и највисоки за нив седум поени. На почетокот од последниот период Дамјан Стојановски со реализирани осум поени во низа успева да го врати водството на МЗТ Скопје во своја корист, кое до крајот на средбата само се зголемнуваше за конечни 59-68.

Ѓорѓе Дреновац со 25 поени, 6 скока и 3 асистенции беше најдобар играч на вечерашната средба. Душко Буниќ постигна 17 поени, Дамјан Стојановски средбата ја заврши со 12 поени.


Во тимот на Кожув, Алексеј Нешовиќ постигна 20 поени, Брендон Пен беше стрелец на 16.


МЗТ Скопје Аеродром во недела со почеток од 19.00ч на домашен терен пречекува екипата на Цедевита. 

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page