Триумф над Кожув 72-66

2015 28 Окт

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совлада тимот на Кожув со резултат 72-66 за втор триумф во домашниот кошаркарски шампионат. Во израмнет натпревар, домашните кошаркари дури во самиот финиш на мечот успеаа да го скршат отпорот на Кожув. Дамјан Стојановски со 19 поени беше најпрецизен играч во редовите на МЗТ Скопје. Ѓорѓе Дреновац беше стрелец на 16 поени, додека Марко Љубичиќ постигна 11.

Кај Кожув, Алексеј Нешовиќ со 19 поени беше најдобар поединец.

МЗТ Скопје својот следен натпревар го игра во сабота, кога гостува на екипата на Крка од Ново Место.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page