МЗТ Скопје-Карпош Соколи 83-65

2015 19 Сеп

Кошаркарите на МЗТ Скопје со победата над Карпош Соколи 83-65, се победници на турнирот "Димитар Ѓорѓиев" кој во изминатите два дена се играше во Кавадарци. Претходно во полуфиналниот дуел, МЗТ Скопје беше подобар и од Куманово 83-76. 
Најефикасни во редовите на МЗТ Скопје во финалето беа Ѓорѓе Дреновац со 14 поени, Дамјан Стојановски и Марко Луковиќ со 13 поени, Немања Протиќ со 11 поени, Душко Буниќ, Данило Мијатовиќ и Марко Симоновски по 8 поени, Марко Љубичиќ 7 поени.

 

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page