МЗТ Скопје подобар од Куманово 83-76

2015 18 Сеп

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совладаа тимот на Куманово 83-76 и се пласираа во финалето на турнирот "Димитар Ѓорѓиев" кој се игра во Кавадарци. Дамјан Стојановски со 22 поени беше лидер во победата на МЗТ Скопје. Душко Буниќ постигна 17 поени, додека Марко Симоновски и Немања Протиќ беа стрелци на 10 поени. Во финалето кое е закажано за утре со почеток од 19.00ч, МЗТ Скопје го чека поуспешниот од вториот полуфинален дуел помеѓу Фени Индустри и Карпош Соколи.

 

 

 

 

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page