Шампионот ги стартуваше подготовките

2015 12 Авг

Тимот на МЗТ Скопје Аеродром од денес стартува со подготовките за новата натпреваручка сезона. Шефот на стручниот штаб Алеш Пипан на почетокот има на располагање комбинација од играчи во сениорскиот тим, младинската школа, како и играчи кои се на проба во македонскиот кошаркарски шампион. Подготовките на тимот планирано е да се одвиваат во СЦ Јане Сандански во Скопје, кои ќе бидат надополнети со подготвителни натпревари во нашата држава и странство пред почетокот на АБА лигата кој е закажан за 2.ри октомври во Љубљана.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page