МЗТ Скопје поведе со 1-0 во финалето против Куманово

2015 29 Мај

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совладаа тимот на Куманово со резултат  94-79, во првиот меч од финалната плејоф серија која вечерва започна во СЦ Јане Сандански во Скопје. Избраниците на тренерот Алеш Пипан имаа целосна контрола над резултатот добивајќи ги сите четири периоди, а најголемата предност од 21 поен разлика ја имаа во 26 минута од средбата.

Стефан Синовец беше најефикасен играч во редовите на МЗТ Скопје со 25 поени, а имаше и 6 скока и 4 асистенции. Предраг Самарџиски средбата ја заврши со 15 поени и 14 скока. Со двоцифрен поентерски учинок беа уште и Сеад Шеховиќ кој постигна 11п и Урош Лучиќ кој постигна 13 поени.

Кај тимот на Куманово, Александар Костоски постигна 20 поени, Караџовски 13п, додека Урош Луковиќ 15п.

Вториот натпревар од финалето во кое што Куманово е домаќин е закажан за недела со почеток од 19.00ч.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page