Триумф над Фени 79-62 за водство од 1-0

2015 22 Мај

МЗТ Скопје Аеродром поведе со 1-0 во победи од полуфиналната плејоф пресметка против тимот на Фени Индустри, откако вечерва во СЦ Јане Сандански славеше убедливо со резултат 79-62
Актуелниот првак со добра игра уште од самиот старт почна да создава предност која ја зголемуваше низ сите четири четвртини за на крајот да дојде до триумф со 17 поени разлика.Стефан Синовец беше предводник во победата на домашниот состав со 16 реализирани поени. Марко Симоновски постигна 15п, Предраг Самарџиски 13п,  додека Данило Мијатовиќ беше стрелец на 11 поени.

Кај Фени Индустри, Брендон Вуд постигна 14 поени, Кемп беше стрелец на 13п, додека Дарко Радуловиќ средбата ја заврши со 10 поени. Вториот дуел помеѓу овие два тима во кој што домаќин е Фени Индустри е закажан за недела со почеток од 19.00ч.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page