Обезбедена првата позиција со триумфот над К.Соколи (80-100)

2015 12 Мај

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва го совладаа тимот на Карпош Соколи со резултат 80-100 со што го обезбедија првото место на табелата пред стартот на плејофот. Избраниците на тренерот Алеш Пипан одлично го отворија мечот и по десет минути игра создадоа огромна предност од плус 27 поени разлика (17-44).  Високата предност кошаркарите на МЗТ Скопје рутинирано ја одржуваа се до самиот финиш на мечот за конечни 80-100.

Шестмина кошаркари во победничкиот состав беа со двоцифрен поентерски учинок, а нив ги предводеше  Данило Мијатовиќ со 20 постигнати поени.Сеад Шеховиќ имаше 16п, Цветковиќ 14п, Лучиќ 12п. Синовец 11п и Предраг Самарџиски со 10 поени.

Душан Кнежевиќ со 17 поени беше најефикасен кај домаќинот.


МЗТ Скопје Аеродром во петок (15.05.2015) со почеток од 19.00ч го пречекува тимот на Работнички во последното коло од Суперлигата.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page