МЗТ Скопје убедлив против Куманово (107-58)

2015 08 Мај

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се вратија на победничките патеки откако вечерва на домашен терен убедливо го совладаа составот на Куманово со резултат 107-58.
МЗТ Скопје беше надмоќен во текот на целиот меч, а убедливото водство започна во вториот период кога МЗТ Скопје оствари и двоцифрена предност со која замина на полувремето 48-34.
Во второто полувреме избраниците на Алеш Пипан продолжија да го полнат кошот на Куманово добивајќи ги и двете преостанати четвртини со висока разлика.
Сите играчи кои беа во составот на МЗТ Скопје за вечерашниот меч добија шанса за настап и сите се запишаа во листата на стрелците.
Сеад Шеховиќ беше прв стрелец кај „металците" со реализирани 18 поени. Александар Чапин постигна 16п, Марко Симоновски 14п, додека Данило Мијатовиќ средбата ја заврши со 14 поени и 10 скока. Александар Цветковиќ исто така одигра одличен натпревар со 7 постигнати поени на кои додаде 10 асистенции.
Во тимот на Куманово, Александар Костоски беше најдобар поединец со 15 постигнати поени.

МЗТ Скопје Аеродром во вторник (12.05.2015) гостува кај тимот на Карпош Соколи, во дуел од претпоследното 9.то коло на  Суперлигата.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page