МЗТ Скопје поразен од Фени Индустри (73-69)

2015 06 Мај

Тимот на МЗТ Скопје Аеродром е поразен од Фени Индустри на гостувањето во Кавадарци со резултат 73-69, во натпревар од 7.коло на Суперлигата.

Брендон Вуд со 26 постигнати поени беше убедливо најдобриот поединец во победничкиот состав. Со двоцифрен број на поени беше уште и Кемп кој постигна 13 поени.
Во тимот на МЗТ Скопје, Стефан Синовец беше стрелец на 12, Мијатовиќ постигна 11, додека Сеад Шеховиќ и Марко Симоновски беа стрелци на 10 поени.

МЗТ Скопје во петок(08.05.2015) со почеток од 19.00ч на домашен терен го пречекува тимот на Куманово.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page