МЗТ Скопје со нов триумф над Кожув (77-71)

2015 03 Мај

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совладаа тимот на Кожув со резултат 77-71 во натпревар од 6.то коло на Суперлигата. Мечот помина во израмнета игра на двете страни, а клучната предност избраниците нат тренерот Алеш Пипан ја направија во вториот период кој го добија со резултат 17-9.

Сеад Шеховиќ и Урош Лучиќ постигнаа по 12 поени, додека Синовец и Самарџиски средбата ја завршија со по постигнати 11 поени.
Кај гостите од Гевгелија, по 13 поени постигнаа Шепа, Брчков и Пековиќ.

МЗТ Скопје во среда (06.05.2015) му гостува на Фени Индустри во Кавадарци во дуел од 7.коло на Суперлигата.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page