МЗТ Скопје поуспешен од Фени Индустри (77-65)

2015 12 Апр

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја остварија и втората победа во Суперлигата, откако вечерва на домашен терен го совладаа составот на Фени Индустри со резултат 77-65.
Избраниците на тренерот Алеш Пипан го стартуваа мечот со агресивна игра во одбраната и создадоа предност од 15 поени на крајот на првиот период.  Стекнатата предност МЗТ Скопје ја одржуваше и во текот на преостанатите три четвртини, а на моменти изнесуваше и максимални 21 поен разлика.

Стефан Синовец постигна 18 поени на кои додаде и 4 украдени топки. Предраг Самарџиски беше стрелец на 17 поени заедно со 13 скока. Со двоцифрен број на поени беа уште и Александар Чапин со 14, односно Сеад Шеховиќ со 13 поени.
Кај Фени Индустри. Брендон Вуд постигна 12 поени, додека Анте Машиќ средбата ја заврши со 11 поени.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page