МЗТ Скопје подобар од Кожув во Гевгелија

2015 28 Мар

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со триумф ја започнаа Суперлигата, откако вечерва на гостувањето во Гевгелија, славеа против домаќинот Кожув со резултат 69-81. Домашните кошаркари многу подобро го стартуваа мечот и имаа водство од 8 поени по првите 10 минути игра, меѓутоа МЗТ Скопје успеа да се врати резултатски па на полувремето се отиде со нерешен резултат (47-47). Во второто полувреме избраниците на тренерот Алеш Пипан заиграа многу поангажирано пред се во одбраната, каде што му дозволија на домаќинот да постигне само 22 поени, целосно олеснувајќи си го патот до победата.

Стефан Синовец беше најефикасен во тимот на МЗТ Скопје, постигнувајќи 25 поени на кои додаде и 6 скока. Александар Чапин беше стрелец на 16 поени, додека Александар Цветковиќ мечот го заврши со 11 поени.

Кај домаќинот Кожув, Владимир Брчков постигна 15, додека Албијаниќ беше стрелец на 11 поени.

МЗТ Скопје својот следен дуел го игра наредниот викенд, кога го пречекува тимот на Фени Индустри.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page