МЗТ Скопје-Куманово 81-74

2015 19 Мар

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја остварија и третата победа во серија, откако вечерва на домашен терен беа подобри од Куманово кој го добија со резултат 81-74.
Добриот старт на третата четвртина и серијата од 14-3 по која МЗТ Скопје создаде двоцифрена предност се покажа како решавчка за мечот, откако претходно двете екипи до полувремето одиграа рамноправно.

Сеад Шеховиќ со 26 поени и 5 асистенции беше лидер во победата на МЗТ Скопје. Љубомир Младеновски доби поголема минутажа во отсуство на повредениот Урош Лучиќ, и беше стрелец на 13 поени, а исто толку имаше и Александар Чапин.
Кај гостите од Куманово, Урош Луковиќ постигна 18 поени, додека Александар Костоски средбата ја заврши со 12 поени.

МЗТ Скопје Аеродром во недела во Белград со почеток од 12.00 часот ќе го одигра последниот меч од АБА лигата оваа сезона, кога гостува на екипата на Црвена Звезда. 

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page