МЗТ Скопје Аеродром-Кожув 72-60

2015 12 Мар

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва го совладаа тимот на Кожув со резултат 72-60 и останаа на првото место на табелата во домашниот кошаркарски шампионат. По израмнетото прво полувреме, во третиот период МЗТ Скопје одигра одлично во одбраната и мудозволи на Кожув да постигне само 7 поени, по што создаде разлика од 15 поени која пак рутинирано ја задржи до самиот финиш на мечот.

Капитенот Урош Лучиќ беше прв стрелец на вечерашната средба со реализирани 21 поен и 7 скока. Сеад Шеховиќ постигна 13 поени надополнети со 12 скока , додека Александар Чапин и Александар Цветковиќ постигнаа по 10 поени.

Во тимот на Кожув, Слободан Дунџерски постигна 18 поени, а Филип Шепа беше стрелец на 13 поени.

МЗТ Скопје во недела со почеток од 21.00 часот е домаќин на тимот на Цибона во рамките од АБА лигата.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page