МЗТ Скопје лесно против Струмица

2015 04 Мар

МЗТ Скопје лесно против Струмица

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја совладаa екипата на Струмица во натпревар од домашниот кошаркарски шампионат кој се одигра вечерва во Струмица. МЗТ Скопје добро го започна мечот, па доста рано поведе со висока разлика од плус 17 по 10 минути игра. Следуваше период на слаба игра, во кој домашниот состав на Струмица успеа да постигне 19, а да прими само 14 поени, па на полувремето МЗТ Скопје замина со предност од 11 поени.  Со стартот на второто полувреме гостинските кошаркари наметнаа силно темпо со кое многу брзо создадоа високо водство за на крајот МЗТ да слави со 45-107.

Марко Симоновски и Стефан Синовец со по 18 постигнати поени беа први стрелци во редовите на МЗТ Скопје. Урош Лучиќ постигна 16п, Предраг Самарџиски 11п, додека Сеад Шеховиќ мечот го заврши со 10 поени.

Кај Струмица, Марио Хасанов постигна 14 поени.

МЗТ Скопје следниот меч го игра во АБА лигата, каде што во Софија гостува на екипата на Левски, во натпревар кој е закажан за понеделник со почеток од 18.00ч.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page