МЗТ Скопје со триумф над Гоце Делчев

2015 25 Фев

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совладаа составот на Гоце Делчев од Штип во натпреварот од 14.то коло на домашниот шампионат. МЗТ Скопје славеше со резултат 73-88, а предноста ја стекна со добрата игра во вториот и третиот период од мечот. Стефан Синовец постигна 19 пoeni, Пеџа Самарџиски беше стрелец на 15, исто колку што постигна и Александар Цветковиќ, додека Кирил Николовски мечот го заврши со 10 поени. 

Следен настап на МЗТ Скопје е дуелот од АБА лигата против Унион Олимпија кој е закажан за недела со почеток од 17:00ч.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page