МЗТ Скопје лесно со Водњански Лисици

фото: sportmedia.mk 2015 11 Фев

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совлада составот на Водњански Лисици со резултат 56-81 во последниот натпревар од 12.то коло на домашниот кошаркарски шампионат. Актуелниот шампион сосема очекувано и без никакви проблеми стигна до седмиот овосезонски триумф.
Марко Симоновски со 16 поени, Младеновски со 13 и Предраг Самарџиски со 11 поени беа играчите кои имаа двоцифрен поентерски учинок на натпреварот во кој што шанса за настап добија сите кошаркари на МЗТ Скопје Аеродром.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page