Фени Индустри-МЗТ Скопје Аеродром 90-79

2014 17 Дек

МЗТ Скопје е поразен од тимот на Фени Индустри со резултат 90-79 во последниот овогодишен натпревар од домашниот шампионат. Двете екипи одиграа натпревар со голем број на постигнати поени, посебно во првото полувреме по кое што Фени имаше позитива од два поена (51-49). Во второто полувреме домаќинот заигра многу подобро, посебно во дефанзивата дозволувајќи му на МЗТ Скопје да постигне само 30 поени во последните две четвртини и сосема заслужено да дојде до многу посакуваниот триумф.

 

Адам Кемп со 18 поени и 9 скока беше најефикасен во победничкиот состав, а со двоцифрен број на поени беа уште и Караџовски со 17, Амонс со 16 и Гајовиќ со 14.

 

Сеад Шеховиќ постигна 20 поени, додека Александар Цветковиќ мечот го заврши со 18 поени и 10 асистенции.

 

МЗТ Скопје во понеделник го пречекува тимот на Црвена Звезда, во рамките од 13.то коло на АБА лигата.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page