Куманово-МЗТ Скопје Аеродром 70-77

2014 03 Дек

Кошаркарите на МЗТ Скопје ја забележааа петтата победа во домашниот шампионат, откако вечерва го совладаа тимот на Куманово нагости со резултат 77-70. МЗТ Скопје имаше целосна контрола врз резултатот во текот на целиот меч и сосема заслужено дојде до нов триумф.

Александар Цветковиќ со 15 поени, 8 скока и 8 асистенции беше најдобар поединец во победничкиот состав. Покрај него, двоцифрен учинок имаа уште Дамјан Стојановски со 13 поени, Маринковиќ со 12 поени, Шеховиќ и Симоновски со по 10 поени.

Следниот натпревар избраниците на тренерот Боби Митев го играат веќе во недела, кога во рамките од АБА лигата во Скопје гостува тимот на Левски од Софија.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page