МЗТ Скопје Аеродром го врати ултраталентираниот Лука Савичевиќ во Македонија!

2020 03 Сеп

Еден од најталентираните млади кошаркари во моментов во Македонија, Лука Савичевиќ, е нов член на екипата на МЗТ Скопје Аеродром, со што само ја потврдуваме заложбата за ангажирање на сѐ што во перспектива е квалитетно и вредно во макбаскетот, со цел тие да бидат светла иднина не само на нашиот клуб туку и на кошаркарскиот спорт во државата.

Станува збор за 18-годишно момче високо 190 сантиметри, кое изминативе две ипол години настапуваше во Шпанија, а кое со својот талент го привлече вниманието на скаути од екипи како Анадолу Ефес, Олимпија Цедевита и Црвена звезда. Тој во февруари годинава се најде на поширокиот список на селекторот на сениорската репрезентација, Александар Тодоров, како уште еден доказ за неговиот квалитет и огромна перспектива.

Савичевиќ следната сезона ќе настапува во Првата лига и тоа во дресот на нашиот втор тим МЗТ Скопје Уни Банка, каде што ќе работи со новиот тренер Борче Даскаловски, кој од него очекува да се наметне како еден од лидерите на овој млад и екстра талентиран состав. Прволигашкото искуство сигурно ќе биде од исклучително значење за него, уште повеќе што ќе игра претежно со врсници со кои веќе има настапувано во националниоте селекции.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page