МЗТ Скопје УНИ Банка со најмладиот тим во историјата ја почнува прволигашката одисеја

2019 16 Окт

Нашиот втор тим, кој минатата сезона се прошета во второлигашката конкуренција и дојде до историски пласман во екипата и кој ќе се натпреварува под името МЗТ Скопје УНИ Банка, попладнево ќе го има историското деби во Првата лига и тоа против најголемиот ривал, Работнички (18 часот).

Ова е првпат во макбаскетот во елитата да играат две екипи од ист клуб, за што основна идеја беше да им се даде шанса на најталентираните од нашата младинска школа да се натпреваруваат во прволигашки тим каде што нема да бидат само за „спотер“ туку ќе ја имаат водечката улога и ќе имаат завидна минутажа. МЗТ Скопје УНИ Банка во дебитантската сезона во Првата лига влегуваат како најмлад тим во историјата на ова натпреварување, со оглед што тренерот Горан Крстевски на располагање има кошаркари чија просечна старост е нешто над 18 години.

Тинејџерите во сино-бела опрема се свесни дека пред нив е период во кој најважно е собирањето искуство, но тоа не значи дека однапред ќе се предаваат во борбата со повозрасните од себе. Младите момчиња ветуваат голема борбеност на секој натпревар, па се очекува така да биде и на денешното гостување кај Работнички, до кое дојде со замена на домаќинствата поради зафатеност на салата „Јане Сандански“.

МЗТ Скопје УНИ Банка и во вториот меч од новата сезона ќе биде во улога на „гостин“ и тоа против нашиот прв состав во уште една историска пресметка каква што досега не е видена во македонската кошарка. Таа средба ќе се одигра в петок од 18 часот.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page