Одбраната на титулата ја почнуваме со Куманово, „младинците“ ќе дебитираат во второто коло

2019 13 Сеп

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром одбраната на шампионската титула ќе ја почнат на домашен терен и тоа против некогаш големиот противник Куманово, додека нашиот младински состав, кој сезонава ќе дебитира во Првата лига, ќе почека на првиот меч со оглед што вчерашната ждрепка реши да биде слободен во првото коло.

Нашите таленти предводени од Горан Крстевски дебитантскиот прволигашки меч ќе го одиграат во втората рунда и тоа на гости против амбициозниот сезонава АВ Охрид. Историскиот меѓусебен дуел на напите две екипи е закажан за во седмото коло, додека вечното дерби против традиционално најголемиот ривал Работнички ќе го одиграме во последното 11. коло и тоа како гости. Младинците, пак, две рунди претходно ќе имаат можност да му гостуваат на најдобриот состав од Центар.

Сезоната е предвидено да почне на 5 октомври.

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИТЕ

1. КОЛО

МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ – Куманово

МЗТ Скопје Младинска слободен

2. KOЛО

Гостивар - МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ

АВ Охрид - МЗТ Скопје Младинска

3. КОЛО

МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ слободен

МЗТ Скопје Младинска – Пелистер,

4. КОЛО

АВ Охрид - МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ

Кожув - МЗТ Скопје Младинска

5. КОЛО

МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ – Пелистер

МЗТ Скопје Младинска - Вардар

6. КОЛО

Кожув - МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ

МЗТ Скопје Младинска - Еуроникел

7. КОЛО

МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ - МЗТ Скопје Младинска

8. КОЛО

Еуроникел - МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ

МЗТ Скопје Младинска - Академија ФМП

9. КОЛО

МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ - Вардар

Работнички - МЗТ Скопје Младинска

10. КОЛО

МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ - Академија ФМП

МЗТ Скопје Младинска - Куманово

11. КОЛО

Работнички - МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ

Гостивар - МЗТ Скопје Младинска

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page