Бојан Крстевски две сезони во дресот на МЗТ Скопје Аеродром

2019 25 Јул

Македонскиот кошаркарски репрезентативец, Бојан Крстевски (30 год, 206 см), е новото засилување за МЗТ Скопје Аеродром, откако денеска и официјално потпиша двегодишен договор со нашиот тим.

Станува збор за искусен крилен центар, кој одлично се снаоѓа и на позицијата „пет“, од кого се очекува да биде еден од факторите за добра игра на нашата екипа и тоа под двата коша. Крстевски веќе има две шампионски титули за себе (2009 и 2018 година), што значи дека може и тоа како да биде од помош во обидот да го одбраниме пехарот од Првата лига освоен минатата сезона.

Центарот кариерата ја почна во Работнички, по што има играно и за Центар, Вардар, Торус и Кожув, а во периодот од 2012 до 2015 година настапуваше за грчка Кавала.

Во текот на вчерашниот се засиливме со талентираниот Кристијан Николов, претходно нови договори со МЗТ Скопје Аеродром потпишаа Андреј Магдевски и Андреј Маслинко, додека обврски од минатата сезона имаат Дамјан Стојановски, Марко Симоновски и Ранко Мамузиќ.

Тренер на екипата останува Ѓорѓи Кочов.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page