Финалето го почнуваме в сабота против Работнички на домашен терен!

2019 06 Јун

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром задутре ќе го одиграат првиот финален натпревар од плејофот против големиот ривал Работнички (17.30 часот), еден ден подоцна од предвидениот терен и тоа на барање на полицијата.

На денешниот состанок на претставниците на финалистите и луѓето од Министерството за внатрешни работи беа утврдени и термините за останатите средби од серијата што се игра до три победи, според кои новиот првак најдоцна ќе се дознае десет дена по одигрувањето на првиот дуел.

И вториот натпревар е поместен еден ден и ќе се одигра во вторник (11 јуни) во салата „Борис Трајковски“. Потоа следуваат пресметки на секои два дена односно третиот меч е закажан за 13 јуни (четврток) во Аеродром, а ако има потреба четвртата средба ќе биде на 15 јуни (сабота) повторно во „Борис Трајковски“. Евентуалната „мајсторка“ е закажана за 17 јуни (понеделник) во салата на подобропласираниот во регуларниот дел од сезоната, а тоа е МЗТ Скопје.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page