Плејофот го почнуваме со полуфинална пресметка со Гостивар!

2019 22 Мај

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром во плејофот влегуваат од првата стартна позиција со оглед на лидерската позиција на табелата по 30 одиграни меча во регуларниот дел од шампионатот, што значи дека во полуфиналето од доигрувањето ќе ги одмерат силите со четвртопласираниот Гостивар.

Сино-белите, инаку, Суперлигата ја завршија вечерва и тоа со неважен пораз во пресметката против Работнички (88-84), кому му гостувавме во Куманово. Тоа беше меч без никакво резултатско значење, поради што тренерите на двата тима калкулираа со минутажата на носителите на играта. Во нашиот тим по два меча пауза, поради помала настинка, се вратија Американците Лестер Медфорд и Џејмс Вудард, колку да влезат во ритам за најважниот дел од сезоната. Надвор од тимот сѐ уште се Андрија Бојиќ и Андреј Маслинко.

Противникот клучната предност ја направи во третиот период, а нашите момци до крајот дадоа сѐ од себе за да се вратат во ситуација да дојдат до бодовите, колку тие да не беа важно во овој натпревар. Иве Иванов со 18 поени беше најпрецизен кај МЗТ Скопје Аеродром, Предраг Самарџиски имаше 13 поени со 15 скока, а ист број поени како него имаше и Марко Симоновски.

Првиот полуфинален меч против Гостивар ќе го одиграме в недела во „Јане Сандански“ со почеток во 20.15 часот. Серијата се игра до три победи.

КОНЕЧНА ТАБЕЛА: МЗТ Скопје 25-5, Работнички 24-6, Блокотехна 22-8, Гостивар 21-9, Кожув 13-17, Куманово 12-18.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page