Победа над Гостивар за искачување на врвот од табелата во Суперлигата

2019 03 Мај

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се искачија на врвот од табелата во Суперлигата со скор 21-3 и една победа повеќе од директниот конкурент Работнички, откако вечерва, по голема борба во текот на сите 40 минути, го совладаа тимот на Гостивар со 95-91 во последниот меч од 4. коло од втората фаза од домашното првенство.

Тоа беше исцрпувачка битка во која влеговме без повредените Андрија Бојиќ и Андреј Маслинко и во која пресуди нашето поголемо искуство, но и квалитет кој несомнено беше на страната на составот предводен од тренерот Ѓорѓи Кочов. Лестер Медфорд и Предраг Самарџиски беа присебни во последните минути од мечот, кога се „кршеше“ резултатот и со голема самодоверба го спречија налетот на гостите и ја задржаа победничката серија во Суперлигата во која сѐ уште сме непоразени.

Претходно, „металците“ со серија 13-2 дојдоа до највисоката позитива од плус 11 (70-59), како најава за крајниот епилог. Самарџиски со 27 поени и 13 скока беше убедливо најдобар кај МЗТ Скопје Аеродром, Дамјан Стојановски постигна 20 поени додека Медфорд реализира 17, а Иве Иванов 16 поени.

ТАБЕЛА: МЗТ Скопје 21-3, Работнички 20-4, Гостивар 17-7, Блокотехна 17-7, Кожув 13-11, Куманово 11-13 (-1).

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page