Победа во „Градски парк“ како најсладок подарок за 53. роденден на МЗТ Скопје Аеродром!

2019 09 Мар

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со најубав можен подарок, победа на теренот на најлутиот ривал Работнички (74-70) му го честитаа 53. роденден на клубот чиј дрес носат.

На денешен ден во 1966 година група ентузијасти го формираа тимот кој денеска важи за еден од двата најдобри во историјата на Македонија и кој е бренд дури и во пошироки рамки, со шест шампионски титули, девет трофеја во Купот и голем број настапи на европска сцена. Момчињата во сино-бела опрема одиграа мајсториски, искусно и ги искористија сите слабости на ривалот од „Градски парк“, по што дојдоа до успех значаен во борбата за највисок пласман пред плејофот.

Иве Иванов со 22 поени и девет скока и Предраг Самарџиски со 16 поени и 16 скока беа најпрецизни во нашиот тим, додека Лестер Медфорд постигна 13, а Дарко Соколов 10 поени.

МЗТ Скопје со оваа победа се искачи на првото место на табелата со скор 14-2, пред Блокотехна и Работнички кои имаа скор 13-2.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page