Маслинко успешно опериран, ќе се врати навреме за шампионската битка!

2019 26 Фев

Еден од најталентираните македонски кошаркари во моментов, Андреј Маслинко, ќе отсуствува од тренинзите и натпреварите на МЗТ Скопје Аеродром најмалку до почетокот на април, а причина за тоа е повредата на препоните, која пред неколку дена успешно му беше санирана по хируршки пат.

Крилниот центар беше опериран во болницата „Систина“, еден од нашите големи пријатели и член на нашиот спонзорски тим, а се очекува наскоро да почне со рехабилитацијата откако ќе го мине постоперативниот период. Болките во препоните му создаваа големи проблеми на Маслинко во последниот период, поради што во договор со стручниот штаб и со лекарскиот тим на МЗТ Скопје Аеродром беше решено да замине „под нож“.

Македонскиот репрезентативец се очекува да биде максимално подготвен за најважниот дел од домашното првенство, а тоа се пресметките од Суперлигата и од плејофот. Неговата енергија и експлозивност и тоа како ќе му дојдат добро на тренерот Ѓорѓи Кочов, пред делот од сезоната во кој примарна цел ќе ни биде враќањето на титулата во „Јане Сандански“, а најверојатно би можел да помогне и во доигрувањето за влез во елитната АБА-лига.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page