Блесок на Дамјан и Бојиќ за сигурна победа над Фени индустри!

2018 22 Дек

Со одлична игра во вториот и третиот период, кои ги добија со убедливи 60-36, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа до триумф во вечерашната пресметка против Фени индустри (97-90), последна на домашен терен во 2018 година.

Гостите почнаа подобро и ја имаа контролата врз играта и резултатот во првото полувреме, но како одминуваше натпреварот така избраниците на тренерот Ѓорѓи Кочов сѐ полесно го надминуваа заморот од играњето нон-стоп на два фронта. Негативата прерасна во убедлива позитива, пред сѐ поради третиот период кој го добивме со 33-17, со што си обезбедивме мирен финиш и зачувување на дел од силите за последниот годинешен меч, в среда на гости кај Борац Чачак од АБА2-лигата.

Дамјан Стојановски одигра фантастично и со 26 поени и седум скока беше убедливо најдобар во МЗТ Скопје. Одличен беше и Андрија Бојиќ со 23 поени, додека Џејмс Вудард, Маарко Симоновски и Андреј Магдевски реализираа 15, 12 односно 11 поени.

Со овој триумф, МЗТ Скопје Аеродром првиот дел од македонското првенство го завршува како третопласиран со учинок 8-2.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page