Куп на РМ

Крафорд: Време е да ѝ се одмаздиме на Блокотехна! 2018 16 Фев
Колку и да имаше песимизам од тоа како ќе се снајде во новата средина, Американецот Џордон Крафорд…
Фени лесно преслушан, утре против Блокотехна во полуфиналето од Купот 2018 16 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје се пласираа во полуфиналето од Купот на Македонија каде што утре ќе ги…
Викендов во Кавадарци ќе атакуваме на деветиот трофеј во Купот на Македонија 2018 16 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со денешната четвртфинална пресметка со Фени индустри (18 часот) го почнуваат настапот…
Лукајиќ: Купот е специфично натпреварување, не смее никого да потцениме! 2018 12 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром следниот викенд ќе настапат на завршниот турнир од Купот на Македонија, каде…
Пораз од Фени за елиминација од Купот на Македонија 2017 20 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром не успеаја да се пласираат во 13-тото финале во Купот на Македонија,…
Назор: Покажавме срце и карактер во дуелот со Кожув! 2017 18 Фев
Немаше премногу емоции на лицето на тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Анте Назор, по синоќешната победа против…
Кожув архивиран, утре против Фени за место во 13-тото финале во Купот! 2017 17 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром успешно ја минаа првата пречка на завршниот турнир од Купот на Македонија,…
Вечерва против Кожув го почнуваме нападот на деветиот пехар во Купот на Македонија! 2017 17 Фев
Против Кожув го почнуваме нападот на деветиот пехар во Купот на Македонија! Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page