Куп на РМ

МЗТ Скопје Аеродром - Кожув 78-70 2014 09 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совладаа тимот на Кожув со резултат 78-70 и се пласираа во…
МЗТ Скопје Аеродром - Лирија 76-73 2014 09 Фев
МЗТ Скопје Аеродром е освојувач на Купот на Македонија, откако во финалната пресметка беше подобар од составот…
МЗТ Скопје Аеродром - НБА Чаир 80 - 55 2014 08 Фев
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром е победник на Купот на Македонија во младинска категорија откако денеска во…
МЗТ Скопје Аеродром - Струмица 100-75 2014 06 Фев
МЗТ Скопје Аеродром со триумф над Струмица го започна завршниот турнир од Купот на Македонија во кошарка…
Познат распоредот на натпреварите од Купот на Македонија 2014 31 Јан
Денеска во прес салата на СЦ „Борис Трајковски” во организација на Македонската Кошаркарска Федерација (МКФ) се одржа…
Куп Финале: МЗТ Скопје Аеродром-Куманово 79-71 2013 01 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го освоија и шестиот Куп на Македонија откако вечерва во одличен амбиент…
Страница 5 од 5
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page