Куп на РМ

Младинците на МЗТ Скопје- освојувачи на Купот на Македонија 2015 22 Фев
Младите кошаркари на МЗТ Скопје Аеродром се освојувачи на младинскиот Куп на Македонија, откако денеска во финалето…
МЗТ Скопје поразен од Кожув 74-75 2015 21 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром во драматичен финиш се поразени од Кожув во првиот полуфинален натпревар од…
Сабота 17.00ч, МЗТ Скопје Аеродром-Кожув 2015 20 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром утревечер на домашен терен го играат првиот полуфинален натпревар од Купот на…
Корекција на цените за Купот на Македонија 2015 17 Фев
КК МЗТ Скопје Аеродром ја информира јавноста дека по барање на клубовите учесници, ќе се корегираат првичните…
МЗТ Скопје домаќин на Купот на Македонија 2015 2015 29 Јан
МЗТ Скопје Аеродром и СЦ „Јане Сандански“ ќе бидат домаќини на Фајнл Фор турнирот од 23-то издание…
МЗТ Скопје повторно подобар од Г.Делчев 2015 29 Јан
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром го совлада тимот на Гоце Делчев и во возвратниот натпревар од четвртфиналето…
Бесплатен влез за мечот со Гоце Делчев 2015 27 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром утревечер во СЦ Јане Сандански ќе го одиграат возвратниот дуел од четвртфиналето…
МЗТ Скопје убедлив во Штип 2015 21 Јан
МЗТ Скопје славеше над Гоце Делчев на гостувањето во Штип со резултат 64-91 во првиот четвртфинален натпревар…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page