Лукајиќ: Првите победи над Работнички и Блокотехна дојдоа во вистински момент!

2018 18 Фев

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром на патот кон деветтиот трофеј во Купот на Македонија ги совладаа двете во моментов водечки екипи во домашното првенство, Работнички и Блокотехна, што му дава дополнителен шмек на успехот во Кавадарци.

За составот од „Градски парк“ тоа воедно беше прв пораз по низата од 18 победи по ред од почетокот на сезоната на домашна сцена, а против гевгеличани по двата неуспеха во низа.

„Уште е послатко што на патот кон пехарот првпат го поразивме Работнички, исто како како и вчера кога по два порази ја совладавме Блокотехна. Тоа е добро за македонската кошарка, да има изедначени клубови. Ваквите натпревари раѓаат херои и создаваат големи играчи. Дербијата даваат и мотив за младите играчи да продолжат да се развиваат како што треба. Секој тренира и работи за ваква голема кошаркарска претстава“, изјави Лукајиќ.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page