Испечатете ја страната

Трајковски по триумфот во Купот: Со пехарот бараме прошка за сите лоши игри сезонава!

2018 18 Фев

Крилниот центар на МЗТ Скопје Аеродром, Бојан Трајковски, по средбата потенцира дека е пресреќен од големиот успех и освојување на пехарот во Купот на Македонија по победата во финалето над Работнички со 76-67.

Со оглед што се играше на прочка, тој побара прошка од навивачите на клубот за лошите игри во текот на сезоната.

„Зад нас е многу тежок период. Денеска е големиот празник Прочка и затоа сакам да побараме прошка од сите навивачи за сите лоши игри досега. Од сега вртиме нова страница, едноставно почна сонце да нѐ грее. Го освоивме посакуваниот Куп, иако дојдовме како аутсајдери поради сите лоши резултати во АБА и во домашното првенство. Велат јунаците на мака се познаваат, верувам дека ова ќе биде за нас позитивна работа која ќе нѐ носи во преостанатиот дел на сезоната. Го вративме Купот во Аеродром, се надевам и титулата ќе дојде кај нас“, изјави крилниот центар.

Трајковски со 18 поени беше најефикасен во нашиот тим, Дарко Соколов постигна 17, а Дамјан Стојановски 16 поени. За МЗТ Скопје Аеродром ова е деветти триумф во Купот во што се изедначивме со Работнички на врвот од вечната листа победници во ова натпреварување.