Осми Куп-Трофеј за МЗТ Скопје

2016 21 Фев

Тимот на МЗТ Скопје е освојувач на Купот на Македонија откако вечерва славеше над Карпош Соколи со резултат 68-62. Натпреварот помина во израмнета игра на двете страни, а МЗТ Скопје клучната предност ја оствари во последната четвртина која ја доби со резултат 18-12. На половина минута до крајот на средбата при водство на МЗТ Скопје од 64-62, капитенот Дамјан Стојановски успешно реализира за два поена при еден влез во противничката одбрана, а потоа беше двапати прецизен и од линијата за слободни фрлања со што стави точка на финалниот натпревар за конечни 68-62.
Ѓорѓе Дреновац беше најпрецизен играч на денешната средба со реализирани 16 поени, додека Марко Љубичиќ, Урош Луковиќ и Данило Мијатовиќ постигнаа по 10 поени.
Кај Карпош Соколи, Душан Кнежевиќ беше најдобар поединец со 14 поени.

Вечерашниот трофеј е вкупно 8-ми за тимот МЗТ Скопје во својот 12-ти настап од завршницата на Купот на Македонија.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page