Преку Кожув до финалето од Купот

2016 20 Фев

Со победата над Кожув 72-62, тимот на МЗТ Скопје Аеродром се пласира во финалето од Купот на Македонија кој се игра во Гевгелија. Избраниците на тренерот Јончевски, ја имаа контролата над резултатот во поголемиот дел од средбата, освен во вториот период, кој домашните го добија со 16-12 и на полувремето заминаа со предност од 37-36.  МЗТ Скопје одигра одлична одбрана во третиот период преку кој создаде двоцифрена предност која искусно ја одржуваше до крајот на натпреварот.

Петмина кошаркари на МЗТ Скопје беа со двоцифрен учинок на вечерашниот натпревар. Марко Луковиќ постигна 12, по 11 постигнаа Стојановски, Дреновац и Љубичиќ. Данило МИјатовиќ постигна 10 поени.

Кај домаќините, Брендон Пен постигна 21 поен, додека Алексеј Нешовиќ средбата ја заврши со 20 поени.

Во утрешното финале, МЗТ Скопје за противник ќе го има тимот на Карпош Соколи кој во првото полуфинале беше подобар од Куманово. Финалето е закажано за 19.30ч.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page