МЗТ Скопје лесно до полуфиналето

2016 19 Фев

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром сосема очекувано се пласираа во полуфиналето од Купот на Македонија откако денеска беа поуспешни од тимот на Бест Гевгелија со резултат 89-58.  Тимот на Бест одигра одлично во првата четвртина која ја доби со резултат 21-18, но тоа беше се што направи на овој меч. МЗТ Скопје вториот период го доби со убедливи 35-10 и на полувремето замина со 53-31. До крајот на средбата продолжи доминацијата на МЗТ Скопје за конечни 89-58.
Капитенот Дамјан Стојановски беше прв стрелец кај МЗТ Скопје со 16 постигнати поени. Горјан Марковски постигна 12, Љубомир Младеновски 11, додека Адем Мекиќ средбата ја заврши со 10 поени.
Кај Бест, Херис беше најдобар поединец со 21 постигнат поен.

МЗТ Скопје во утрешното полуфинале го пречекува подобриот од дуелот Кожув-Фени Индустри.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page