МЗТ Скопје победник на Суперкупот за 2015 година

2015 27 Сеп

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се победници на Хуавеј Супер Купот за 2015 година кој се одржуваше во Охрид. Во финалната пресметка избраниците на Алеш Пипан беа подобри од составот на Работнички со убедливи 81-62. Најефикасни во редовите на МЗТ Скопје беа Марко Симоновски со 17п, Данило Мијатовиќ со16п, Марко Луковиќ 14п и Ѓорѓе Дреновац кој постигна 10п.

МЗТ Скопје во четврток со почеток од 17.00 часот го игра првиот натпревар од АБА лигата против Унион Олимпија, во Љубљана.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page