МЗТ Скопје преку Куманово до финалето на Супер Купот

2015 26 Сеп

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совладаа составот на Куманово и се пласираа во финалето од Хуваеј Супер Купот кој се денес и утре се одржува во Охрид. МЗТ Скопје иако имаше сигурна предност во текот на три четвртини, сепак во тесна завршница славеше со резултат од 78-75. Ѓорѓе Дреновац со 24 поени и 7 скока беше најдобар играч во победничкиот состав. Дамјан Стојановски беше стрелец на 19 поени, а со двоцифрен учинок беа уште и Протиќ со 13 поени и Луковиќ со 11 поени.

Во утрешното финале кое на програмата е од 19.30ч, МЗТ Скопје за противник ќе го има тимот на Работнички кој во првото полуфинале беше поуспешен од тимот на Кожув.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page