ХУАВЕЈ СУПЕР КУП 2015

2015 23 Сеп

Четирите најдобри екипи од минатата сезона во двете домашни натпреварувања, Првенството и Купот, ќе атакуваат на премиерниот трофеј во новата сезона - пехарот во ХУАВЕЈ СУПЕР КУП 2015.

Во првиот ХУАВЕЈ СУПЕР КУП 2015 кој ќе се игра како турнир ќе учествуваат шампионот МЗТ Скопје Аеродром, победникот на Купот Работнички и финалистите во двете национални натпреварувања Куманово и Кожув.

Во првото полуфинале во сабота од 17 часот и 30 минути ќе играат двете најдобри екипи од купот на Македонија, Работнички и Кожув, во 20 - 15 часот за вториот финалист во ХУАВЕЈ СУПЕР КУП 2015, ќе решава дуелот меѓу шампионот и вицешампионот, МЗТ Скопје А. - Куманово.

Националниот телевизиски сервис МТВ ќе врши директни преноси од сите три натпревари. Натпреварите ќе се играат во салата Билјанини Извори, Охрид.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page