Сабота 17.00ч, МЗТ Скопје Аеродром-Кожув

2015 20 Фев

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром утревечер на домашен терен го играат првиот полуфинален натпревар од Купот на Македонија каде за противник го имаат тимот на Кожув од Гевгелија. На денешниот прес по повод натпреварот со Кожув, тренерот и капитенот на МЗТ Скопје Аеродром ги искажаа своите очекувања.

Одбраната на трофејот од лани е наша обврска, како и продолжување на традицијата долга три години. Добро го познаваме Кожув иако тие го менуваа тимот и тренерот во однос на првиот дел од сезоната. Имаме дополнителна обврска што играме пред својата публика. Пред сѐ треба психички да се подготвиме. Знаеме дека сите екипи се максимално мотивирани против МЗТСкопје. Но, знаеме кои бои ги носиме на дресот и знаеме што треба да пружиме“-изјави капитенот на МЗТ Скопје, Урош Лучиќ.

Верувам дека сме подготвени за одбрана на куп-титулата. Пруживме добри игри на последните натпревари во АБА-лигата, но немавме резултат, но против Работнички конечно покажавме дека нашата форма е на завидно ниво. Сега размислуваме само на Кожув, која е квалитетна. Девет победи во БИБЛ-лигата не е мала работа. Но, противникот е анализиран и верувам во позитивен исход“,- изјави тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Александар Јончевски.
Дуелот помеѓу МЗТ Скопје Аеродром и Кожув се игра во сабота (21.02.2015) со почеток од 17.00 часот со бесплатен влез за љубители на кошарката. Во вториот полуфинален дуел од 20
:30ч се среќаваат Работнички и Куманово.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page