МЗТ Скопје убедлив во Штип

2015 21 Јан

МЗТ Скопје славеше над Гоце Делчев на гостувањето во Штип со резултат 64-91 во првиот четвртфинален натпревар од Купот на Македонија кој се одигра вечерва.  Избраниците на тренерот Јончевски уште од самиот почеток наметнаа јако темпо и уште по првата четвртина обезбедија двоцифрена предност.  Високото водство на МЗТ Скопје во текот на мечот овозможи поголема минутажа да добијат помладите кошаркари кои поретко добиваат шанса за настап.

Бобан Стајиќ беше најефикасен играч на МЗТ Скопје 16 поени. Со двоцифрен број на поени беа уште и Кире Николовски со 13, Диксон и Шеховиќ со по 12, Лучиќ 11, Самарџиски и Мекиќ со по 10.

Во поразениот состав Караколев постигна 17, додека Голубовиќ мечот го заврши со 13 коша.

Стефан Синовец, Александар Цветковиќ и Овен Класен поради повреда го пропуштија вечерашниот дуел.

Реванш натпреварот помеѓу овие два тима ќе се одигра во СЦ Јане Сандански во среда на 28.01.2015.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page