МЗТ Скопје Аеродром - Лирија 76-73

2014 09 Фев

МЗТ Скопје Аеродром е освојувач на Купот на Македонија, откако во финалната пресметка беше подобар од составот на Лирија со резултат 76-73 ( 16:14, 26:16, 18:18, 15:25)

Откако првиот период помина релативно израмнето, избраниците на тренерот Мартич успеаа добрата игра во вториот период да ја искористат и на полувремето да заминат со плус 12 разлика во своја корист. По 5 минути игра во второто полувреме тимот на МЗТ Скопје се стекна со највисоката предност од 20 поени, по двете двете едноподруго реализирани тројки на Ѓорѓи Чековски. Сепак, слично како и во полуфиналниот дуел со Кожув, дојде до пад во играта на МЗТ Скопје, па играчите на Лирија успеа да го намалат водството и да го одведат мечот во неизвесна завршница. Во финишот пресуди мирната рака на капитенот Тодор Гечевски кој со четири успешно изведени слободни фрлања успеа да му го донесе на МЗТ Скопје седмиот трофеј од Купот на Македонија.

За најкорисен играч на финалниот натпревар беше избран капитенот на МЗТ Скопје Аеродром, Тодор Гечевски, кој средбата ја заврши со 16 поени и 4 скока. Ѓорѓи Чековски беше стрелец на 15 поени додека Иван Маринковиќ и Кејд Дејвис постигнаа по 14 поени.

 Во тимот на Лирија, Бојан Трајковски со 16 поени беше најефикасен играч.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page